Manipulowanie informacją

Manipulowanie informacją

Coraz częściej widzę w mediach jak „dziennikarzemanipulują informacją. Czasem robią to celowo, a czasami wynika to z braku ich wiedzy. Tak naprawdę nie wiem co jest gorsze celowe zmienianie faktów czy robienie tego z braku wiedzy?

Co to jest manipulacja? Jest to kształtowanie poglądów, postaw, zachowań lub emocji bez wiedzy i woli człowieka.

W najpopularniejszych mediach w Polsce możecie spotkać się obecnie z taką tendencją, że jedną i tą samą informacje dziennikarze przekazują w całkiem odmienny sposób. Coś co jest białe w jednej stacji, często potrafi być czarne w innej, a w następnej nawet i czerwone. Nie chcę się mieszać w politykę i domyślać się dlaczego tak jest…? Chodzi mi bardziej o to, aby spróbować otworzyć wam oczy na to, że fałszowanie i zniekształcanie informacji w mediach obecnie jest czymś „normalnym”. 

Robią to poprzez zmianę treści informacji, zmianę jej formy, często ukrywając części informacji.

Pokażę Wam jeden przykład, a następnie przejdę do wiadomości, która ostatnio pojawiła się w popularnym radiu oraz popularnym portalu internetowym.

Zobaczcie jak jedną informację można sprytnie zmienić na niekorzyść poprzez ukrycie jej części.

Informacja:

„Kierowca uderzył samochodem w drzewo. Odmówił poddania się badaniu alkomatem, ale po przewiezieniu do szpitala wyraził zgodę na badanie krwi. Badanie wykazało, że miał 0,08 promila alkoholu we krwi. Jadący z nim pasażer doznał niegroźnego złamania ręki”.

A teraz ta sama informacja pokazana celowo w gorszym świetle: (przeczytaj tylko pogrubiony tekst i porównaj obie informacje)

Kierowca uderzył samochodem w drzewo. Odmówił poddania się badaniu alkomatem, ale po przewiezieniu do szpitala wyraził zgodę na badanie krwi. Badanie wykazało, że miał 0,08 promila alkoholu we krwi. Jadący z nim pasażer doznał niegroźnego złamania ręki

Widzisz różnicę? Taka manipulacja informacją w mediach jest na porządku dziennym! 

To właśnie dlatego często mówię: NIE OGLĄDAJCIE TEGO GÓWNA! NIE CZYTAJCIE TYCH BZDUR!

Już pomijając fakt, że większość informacji w mediach są to złe informacje. Tragedie, przestępstwa, kataklizmy etc tych pozytywnych jest jak na lekarstwo to i tak większość z nich często mija się z prawdą bądź jest celowo tak zmieniana, aby pokazać ją na korzyść jednej ze stron.

Zróbcie sobie eksperyment. Oglądnijcie sobie w dany dzień wiadomości na dwóch najpopularniejszych stacjach w Polsce i porównajcie jedną wybraną wiadomość/informacje, która jest przekazana w obu z nich. Jestem pewien, że dostaniecie rozdwojenia jaźni ponieważ zobaczycie jedno zdarzenie, a usłyszycie dwie różne historie.

Sprawdziłeś? Widzisz co się wyprawia w mediach? I z tym mamy do czynienia na co dzień! I nie wiem czy ten pan rzeczywiście nie miał wiedzy (co i tak moim zdaniem jest karygodne wykonując ten zawód przekazując jakąś informacje opinii publicznej dalej nie mając podstawowej wiedzy na dany temat – wiedzy, którą można znaleźć w kilka minut w internecie) albo zrobił to celowo bo tak chciał lub musiał.

I teraz normalny Kowalski osoba, która nie interesuje się „kopaniem bitcoina” kryptowalutami słysząc takie słowa rzeczywiście jest w stanie pomyśleć – te kryptowaluty to jakieś zło. No przecież łamali jakieś hasła, a do tego finansowali to ze sprzedaży śmierci. 

Dopiero osoby, które orientują się w danym temacie tak jak ja w tym przypadku. Znając się na kryptowalutach ich wydobyciu jestem w stanie wykryć fałsz, obłudę, kłamstwo – wiem, że ten pan przekazuje nieprawdę. No dobra, ale co z pozostałymi 90-95% odbiorcami?

Pokazałem wam przykład jak można manipulować informacją. W ten sam sposób przekazał tą informację ten pan. Przecież równie dobrze przestępcy mogli za pieniądze pochodzące w przestępstwa finansować produkcje perfum czy w garażu otworzyć piekarnie. Czy to oznacza, że tylko dlatego, że robią to przestępcy mamy przestać się perfumować czy kupować pieczywo?

Tak wiem te przykłady są trochę abstrakcyjne, ale chce wam pokazać mechanizm myślenia tego pana, a raczej narzucania odbiorcom z góry konkretny tok myślenia i wyrabiania sobie opinii na dany temat.

Kolejna i ostatnia już kwestia. Powiedzcie mi czy to, że wydobycie kryptowalut czy ich posiadanie było finansowane jak powiedział ten pan ze sprzedaży śmierci oznacza, że kryptowaluty to coś złego? I przez to tylko należy je skreślić? Przestępcy mogli równie dobrze zakupić za te pieniądze złoto, srebro, nieruchomości czy nawet zrobić przelew do fundacji. Czy to oznacza, że od teraz musimy pisać, że złoto, srebro, nieruchomości czy fundacje to coś złego?

To tak jakby powiedzieć, że waluta FIAT złotówki czy euro to jest zło bo za jej pomocą przestępcy kupili produkty do produkcji narkotyków.

Świata nie zmienimy. Formy przekazu informacji na pewno też nie. Możemy jednak zwracać uwagę na to co na co dzień czytamy czy oglądamy i nie wierzyć we wszystko co przekazują nam „profesjonalne” media „profesjonalni” dziennikarze.

A na koniec na rozluźnienie pokażę Wam fajnego mema, którego znalazłem dziś w internecie.