Prezes BitBay rozważa powrót do Polski po spotkaniu w KNF

Prezes BitBay rozważa powrót do Polski po spotkaniu w KNF

Po tym jak giełda BitBay została wpisana na listę ostrzeżeń KNF i odcięta od zagranicznych rachunków największa Polska giełda kryptowalutBitbay postanowiła zawiesić swoją działalność w Polsce, wycofać rachunki Bitbay z naszego kraju i przenieść się na Maltę. CEO Bitbay Sylwester Suszek spotkał się nawet ostatnio z Cristian Cardona, ministrem gospodarki Malty gdzie wspólnie dogrywali ostatnie szczegóły przenosin oraz współpracy.

Po tym jak KNF wydał ponad 600 tysięcy zł (pieniędzy podatników czytaj naszych) na anty reklamę porównując w niej Kryptowaluty do piramidy finansowej. Spot możesz zobaczyć → tutaj!

A Ty kim będziesz kiedy bańka pęknie? Kampania społeczna KNF

 

Komisja Nadzoru Finansowego próbuje gasić pożar, który sama wywołała. Można powiedzieć, że „najpierw robi, a później myśli”. Prawdopodobnie do przełomu doszło po tym jak największa giełda w Polsce przeniosła się na Maltę. KNF zamiast zaprosić największych ekspertów rynku kryptowalut na rozmowy odnośnie technologi Blockchain, pochylić się nad tym tematem wolała zwalczać kryptowaluty, wyganiając na Maltę największą polską giełdę Bitbay oraz robiąc wprowadzające w błąd (kłamliwe) spoty reklamowe.  Teraz po czasie jak CEO Bitbay Sylwester Suszek podjął już decyzję o przenosinach giełdy na Maltę KNF zaprasza prezesa do konsultacji i pomocy w uregulowaniu rynku.

Branża od dawna zarzucała KNF brak rozmów na temat regulacji rynku. Prezes BitBay nawet wystosował w połowie maja list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Prosił w nim o uregulowanie polskiego rynku kryptowalut i apelował: „nie odbierajmy polskim firmom szansy rywalizowania na światowym rynku”.

Moim zdaniem ta sprawa ma drugie dno. Uważam, że ludzie zdają sobie sprawę, że od tej technologi nie uciekniemy, ba będziemy z niej korzystać na codzień już niedługo. Jednak niektóre „zachowania” są wymuszone odgórnie. Wszyscy wiemy kto najbardziej traci na wprowadzeniu technologi Blockchain oraz kryptowalut.

Jednak trzeba przyznać, że nastąpił przełom w podejściu Komisji Nadzoru Finansowego do rynku kryptowalut. W poniedziałek 4 czerwca doszło do pierwszego poważnego spotkania przedstawicieli państwa (oprócz KNF byli urzędnicy z Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Polskiego) z reprezentantami branży. Seria spotkań ma zakończyć się publikacją raportu, który będzie stanowił podstawę do opracowania konkretnych regulacji.

Fragment jednego z dokumentów ze spotkania grupy roboczej w KNF

Uczestniczący w spotkaniu prezes Suszek przyznał, że pierwsze spotkanie miało w dużej mierze charakter organizacyjny. Na razie nie można jeszcze wskazać konkretnych kierunków, w którym miałyby iść zalecenia dotyczące regulacji. Na pewno jednak nie ma mowy o restrykcjach, takich jak wprowadzanie zakazu handlu bitcoinami itp.

W trakcie spotkania sam przewodniczący KNF podkreślał, że handel bitcoinami nie jest w Polsce zakazany. Obiecał też, że w najbliższym czasie wyda oficjalny komunikat, w którym głośno to wybrzmi. To bardzo ważny krok i dobre otwarcie do dalszych prac – komentuje szef BitBay.

Sylwester Suszek (CEO BitBay)

Obecnie kryptowaluty oraz rynek blockchain pod względem prawnym są kompletnie nieuregulowane. Brakuje w przepisach konkretnego wskazania, czym są wirtualne waluty, a w związku z tym nie ma m.in. jednoznacznie określonej kwestii ich opodatkowania. Efektem tego wszystkiego jest wycofanie się firm z Polski oraz nie sprzyjające warunki do pojawienia się w naszym kraju nowych firm związanych z technologią Blockchain.

Załóż darmowe konto na giełdzie Bitbay

Raport możliwy w ciągu kilku miesięcy

Sylwester Suszek uważa, że przy dobrych chęciach ze wszystkich stron możliwe jest zakończenie prac nad raportem w ciągu 5 miesięcy. Wiele materiałów jest już gotowych. Różnego rodzaju prace toczyły się już wcześniej m.in. w specjalnie powoływanych do tego komisjach sejmowych – wskazuje prezes BitBay.

Wśród kilkunastu punktów, w ramach których KNF będzie wspólnie pracować z innymi państwowymi instytucjami oraz podmiotami branżowymi, znalazły się takie zagadnienia jak: zdefiniowanie, czym w prawie są kryptowaluty i w jaki sposób należy je opodatkować.

Oprócz tego mają być wypracowane wnioski dotyczące zasad funkcjonowania giełd i kantorów walut wirtualnych.

Prezes BitBay chciałby wrócić do Polski

CEO Bitbay Sylwester Suszek nie kryje jednak, że jeśli polski rynek zostanie uregulowany, chciałby móc wrócić w przyszłości do kraju.

Załóż konto na giełdzie Bitbay już teraz i zobacz jak ją obsługiwać ↓

Obsługa giełdy BitBay – darmowy kurs!